







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,910 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,984 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,233 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-843-901 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
24417 Jenewein Drive
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,517 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,023 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3085761 |
| Distance: | 611 m |
10676 247a Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,532 sqft |
| Price / SqFt: | $382 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,372 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3124802 |
| Distance: | 748 m |
10707 248 Street
| Asking Price: | $1,478,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,060 sqft |
| Price / SqFt: | $364 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3089603 |
| Distance: | 766 m |
10490 McVeety Street
| Asking Price: | $1,367,700 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,059 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,252 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3122446 |
| Distance: | 770 m |
24440 McClure Drive
| Sold Price: | $1,441,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,488 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,350 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3073446 |
| Distance: | 341 m |
24629 105a Avenue
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,238 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,186 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3081195 |
| Distance: | 635 m |
24618 105a Avenue
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,688 sqft |
| Price / SqFt: | $358 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,053 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3071211 |
| Distance: | 648 m |
10651 Kimola Way
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,405 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,084 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3097769 |
| Distance: | 692 m |
10556 McVeety Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,217 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,560 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3064262 |
| Distance: | 706 m |
11069 241a Street
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,187 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,495 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3071467 |
| Distance: | 745 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $787,000 | $673,000 | $1,460,000 | -3.4% |
| 2024 | $840,000 | $672,000 | $1,512,000 | +1.6% |
| 2023 | $797,000 | $691,000 | $1,488,000 | +5.8% |
| 2022 | $685,000 | $721,000 | $1,406,000 | +43.9% |
| 2021 | $524,000 | $453,000 | $977,000 | - |