




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,607 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,206 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,918 sqft) |
| Land Frontage | 32.92 ft |
| Land Dimensions | 32.92 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-071-428 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $610,000 | $569,000 | $1,179,000 | -1.3% |
| 2023 | $603,000 | $591,000 | $1,194,000 | +5.9% |
| 2022 | $483,000 | $644,000 | $1,127,000 | +40.5% |
| 2021 | $394,000 | $408,000 | $802,000 | +1.8% |
| 2020 | $424,000 | $364,000 | $788,000 | - |
24345 104 Avenue
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,394 sqft |
| Price / SqFt: | $374 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,108 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3095524 |
| Distance: | 85 m |
24201 103a Avenue
| Sold Price: | $1,105,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,947 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,068 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3087489 |
| Distance: | 310 m |
24270 McClure Drive
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,073 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,114 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3070362 |
| Distance: | 441 m |
24440 McClure Drive
| Sold Price: | $1,441,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,488 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,350 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3073446 |
| Distance: | 495 m |
24284 101a Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,466 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,692 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3066110 |
| Distance: | 542 m |
10556 McVeety Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,217 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,560 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3064262 |
| Distance: | 715 m |
24382 104 Avenue
| Asking Price: | $1,299,880 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,206 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,918 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3118498 |
| Distance: | 0 m |
24445 104 Avenue
| Asking Price: | $1,649,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,915 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 1.19 ac. (51,836 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3114246 |
| Distance: | 170 m |
24230 104 Avenue
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,466 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,019 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3116296 |
| Distance: | 256 m |
10583 245b Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,439 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,910 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3116129 |
| Distance: | 499 m |
10490 McVeety Street
| Asking Price: | $1,367,700 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,059 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,252 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122446 |
| Distance: | 622 m |