




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,760 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,791 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,072 sqft) |
| Land Frontage | 59.2 ft |
| Land Dimensions | 59.2 x 0.00 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 023-955-759 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $886,000 | $561,000 | $1,447,000 | -2.6% |
| 2025 | $869,000 | $616,000 | $1,485,000 | -0.1% |
| 2024 | $818,000 | $669,000 | $1,487,000 | +1.5% |
| 2023 | $804,000 | $661,000 | $1,465,000 | +9.6% |
| 2022 | $738,000 | $599,000 | $1,337,000 | +36.8% |
| 2021 | $534,000 | $443,000 | $977,000 | +7.2% |
| 2020 | $526,000 | $385,000 | $911,000 | - |
11039 238 Street
| Sold Price: | $1,352,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,752 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,750 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3120765 |
| Distance: | 155 m |
11004 Harris Drive
| Sold Price: | $1,310,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,215 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,677 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3043097 |
| Distance: | 373 m |
11028 Harris Drive
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,185 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,309 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3091276 |
| Distance: | 383 m |
10613 238 Street
| Sold Price: | $1,740,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,601 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.62 ac. (27,007 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3065156 |
| Distance: | 600 m |
11279 Creekside Street
| Sold Price: | $1,148,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,459 sqft |
| Price / SqFt: | $332 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,803 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3062619 |
| Distance: | 634 m |
10610 238 Street
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,944 sqft |
| Price / SqFt: | $351 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.39 ac. (17,206 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3072815 |
| Distance: | 698 m |
23746 110 Avenue
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,791 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,072 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129164 |
| Distance: | 0 m |
23717 110 Avenue
| Asking Price: | $1,395,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,782 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3095844 |
| Distance: | 81 m |
11036 Buckerfield Drive
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,019 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,582 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3115435 |
| Distance: | 320 m |
23547 108 Avenue
| Asking Price: | $1,288,890 |
| Listing Date: | 2025-Jul-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,254 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,397 sqft) |
| Days on Market: | 325 |
| MLS® Number: | R3024894 |
| Distance: | 497 m |
11216 236 Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,295 sqft |
| Price / SqFt: | $394 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,489 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3101890 |
| Distance: | 518 m |