| Pricing | |
| Asking Price | $979,900 |
| $409 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,393 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.06 ac (2,809 sqft) |
| Land Frontage | 29.53 ft |
| Land Dimensions | 9 x 29 m |
| Price per Land SqFt | $348.84 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 032-490-496 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $590,000 | $0 | $590,000 | - |
Asking Price is 66.1% higher than Assessed Value (2026).
23373 Seymour Avenue
| Asking Price: | $959,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,393 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,809 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126672 |
| Distance: | 41 m |
13712 232 Street
| Asking Price: | $1,095,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,426 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,716 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3086024 |
| Distance: | 763 m |
13668 232 Street
| Asking Price: | $1,065,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,441 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,714 sqft) |
| Days on Market: | 179 |
| MLS® Number: | R3070621 |
| Distance: | 840 m |
13500 229 Loop
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,049 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,227 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110448 |
| Distance: | 1.3 km |