| Pricing | |
| Asking Price | $1,299,900 |
| Price per Floor SqFt | $430 |
| Home Details |
| Floor Area | 3,025 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,552 sqft) |
| Land Frontage | 36.09 ft |
| Land Dimensions | 11 x 30 m |
| Price per Land SqFt | $365.96 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 032-490-551 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
23370 Seymour Avenue
| Asking Price: | $1,379,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,961 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,398 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126702 |
| Distance: | 33 m |
23381 Seymour Avenue
| Asking Price: | $1,279,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,025 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,527 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126551 |
| Distance: | 48 m |
23387 Seymour Avenue
| Asking Price: | $1,279,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,961 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,527 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126595 |
| Distance: | 48 m |
13866 229 Lane
| Asking Price: | $1,235,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,634 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,631 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125178 |
| Distance: | 921 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $629,000 | $0 | $629,000 | - |
Asking Price is 106.7% higher than Assessed Value (2026).