

















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,996 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,170 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (11,001 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x IRREG ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 010-036-113 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
22653 Kendrick Loop
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,213 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,162 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3099406 |
| Distance: | 486 m |
22666 123 Avenue
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,335 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,911 sqft) |
| Days on Market: | 169 |
| MLS® Number: | R3046816 |
| Distance: | 602 m |
12129 222 Street
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,100 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,045 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3070490 |
| Distance: | 1.5 km |
11750 Glenhurst Street
| Sold Price: | $865,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,084 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3114028 |
| Distance: | 2.0 km |
11879 220 Street
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,456 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,280 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3053013 |
| Distance: | 2.1 km |
11915 237a Street
| Sold Price: | $1,025,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,433 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3086630 |
| Distance: | 2.3 km |
22700 Balabanian Circle
| Asking Price: | $938,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,228 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,998 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107768 |
| Distance: | 201 m |
22787 Reid Avenue
| Asking Price: | $1,075,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,365 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,488 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3076961 |
| Distance: | 322 m |
22744 123rd Avenue
| Asking Price: | $975,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,406 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,584 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123419 |
| Distance: | 467 m |
22592 132 Avenue
| Asking Price: | $968,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,313 sqft |
| Price / SqFt: | $737 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,471 sqft) |
| Days on Market: | 130 |
| MLS® Number: | R3079893 |
| Distance: | 1.3 km |
11895 230 Street
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,068 sqft |
| Price / SqFt: | $889 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,150 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3115044 |
| Distance: | 1.4 km |
23244-23248 Dewdney Trunk Road
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,247 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,590 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3079008 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $848,000 | $178,000 | $1,026,000 | -3.6% |
| 2025 | $870,000 | $194,000 | $1,064,000 | -5.7% |
| 2024 | $919,000 | $209,000 | $1,128,000 | +3.6% |
| 2023 | $897,000 | $192,000 | $1,089,000 | +6.1% |
| 2022 | $837,000 | $189,000 | $1,026,000 | +41.7% |
| 2021 | $574,000 | $150,000 | $724,000 | +2.4% |
| 2020 | $566,000 | $141,000 | $707,000 | - |