







































$95,100on Apr 29, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,299,900 |
| Price per Floor SqFt | $541 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,204 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,401 sqft |
| Age | 73 years (1953) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,450 sqft) |
| Land Frontage | 65 ft |
| Land Dimensions | 65 x 130 ft |
| Price per Land SqFt | $153.83 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2019-Jun-22 |
| Previously Sold Price | $840,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$459,900 (+54.8%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 009-949-020 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
11537 Wood Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,872 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,208 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110280 |
| Distance: | 103 m |
11502 Wood Street
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 1.69 ac. (73,660 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103258 |
| Distance: | 215 m |
11786 212 Street
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,843 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112403 |
| Distance: | 396 m |
21034 Barker Avenue
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,047 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,092 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3097365 |
| Distance: | 433 m |
11717 209 Street
| Asking Price: | $1,174,800 |
| Listing Date: | 2025-Nov-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,356 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3066471 |
| Distance: | 676 m |
21101 119 Avenue
| Asking Price: | $1,179,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,856 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,307 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3079537 |
| Distance: | 716 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $965,000 | $195,000 | $1,160,000 | -2.7% |
| 2023 | $1,038,000 | $154,000 | $1,192,000 | +2.6% |
| 2022 | $953,000 | $209,000 | $1,162,000 | +35.3% |
| 2021 | $694,000 | $165,000 | $859,000 | +13.5% |
| 2020 | $615,000 | $142,000 | $757,000 | - |
Asking Price is 12.1% higher than Assessed Value (2026).