

















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,296 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,654 sqft |
| Age | 2 years (2024) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,788 sqft) |
| Land Frontage | 66.73 ft |
| Land Dimensions | 66.73 x 123.50 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-30 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 030-828-341 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $811,000 | $821,000 | $1,632,000 | +60.5% |
| 2025 | $870,000 | $147,000 | $1,017,000 | +18.7% |
| 2024 | $857,000 | $0 | $857,000 | +4.5% |
| 2023 | $820,000 | $0 | $820,000 | +26.0% |
| 2022 | $651,000 | $0 | $651,000 | +114.9% |
| 2021 | $303,000 | $0 | $303,000 | -42.5% |
| 2020 | $527,000 | $0 | $527,000 | - |
13645 McKercher Drive
| Sold Price: | $1,698,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,122 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,737 sqft) |
| Days on Market: | 153 |
| MLS® Number: | R3070065 |
| Distance: | 118 m |
13652 228 Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,302 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,578 sqft) |
| Days on Market: | 198 |
| MLS® Number: | R3053936 |
| Distance: | 262 m |
23091 134 Loop
| Sold Price: | $1,445,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,116 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,644 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3092539 |
| Distance: | 813 m |
13895 Docksteader Loop
| Sold Price: | $1,395,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,427 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,446 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3076356 |
| Distance: | 818 m |
23184 136 Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,428 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,994 sqft) |
| Days on Market: | 287 |
| MLS® Number: | R3015905 |
| Distance: | 937 m |
23262 137 Avenue
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,500 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3080607 |
| Distance: | 1.1 km |
13593 Birdtail Drive
| Asking Price: | $1,589,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,654 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,788 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117779 |
| Distance: | 0 m |
13586 Foreman Drive
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,395 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,007 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3115540 |
| Distance: | 81 m |
22840 Foreman Drive
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,717 sqft |
| Price / SqFt: | $350 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,451 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129168 |
| Distance: | 394 m |
13691 Blake Loop
| Asking Price: | $1,495,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,478 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,352 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112500 |
| Distance: | 568 m |