





$238,001on May 8, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $999,999 |
| Price per Floor SqFt | |
| $628 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,528 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,592 sqft |
| Age | 69 years (1957) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,000 sqft) |
| Land Frontage | 63.76 ft |
| Land Dimensions | 63.76 x 109.48 ft |
| Price per Land SqFt | $142.86 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 011-349-107 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
12033 206b Street
| Asking Price: | $940,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,859 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,069 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3114428 |
| Distance: | 473 m |
20984 118 Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,229 sqft |
| Price / SqFt: | $813 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121155 |
| Distance: | 557 m |
12145 207a Street
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,246 sqft |
| Price / SqFt: | $842 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,257 sqft) |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3072278 |
| Distance: | 663 m |
20590 Westfield Avenue
| Asking Price: | $1,132,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,750 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 97 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3124750 |
| Distance: | 835 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $883,000 | $55,300 | $938,300 | -7.0% |
| 2024 | $941,000 | $68,300 | $1,009,300 | +0.5% |
| 2023 | $962,000 | $42,600 | $1,004,600 | +10.1% |
| 2022 | $852,000 | $60,500 | $912,500 | +39.3% |
| 2021 | $606,000 | $49,100 | $655,100 | +15.4% |
| 2020 | $524,000 | $43,500 | $567,500 | - |
Asking Price is 6.6% higher than Assessed Value (2026).