







































$41,000on Apr 21, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,449,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,814 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,847 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,388 sqft) |
| Price per Land SqFt | $330.22 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2023-Aug-17 |
| Previously Sold Price | $1,444,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$5,000 (+0.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 031-551-653 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
11008 250a Street
| Asking Price: | $1,407,500 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,185 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111497 |
| Distance: | 474 m |
10897 Morrisette Place
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,394 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,290 sqft) |
| Days on Market: | 250 |
| MLS® Number: | R3049296 |
| Distance: | 720 m |
10777 Erskine Street
| Asking Price: | $1,215,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,223 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,006 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107366 |
| Distance: | 987 m |
10676 247a Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,532 sqft |
| Price / SqFt: | $382 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,372 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3124802 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $685,000 | $757,000 | $1,442,000 | -2.3% |
| 2025 | $774,000 | $702,000 | $1,476,000 | +1.6% |
| 2024 | $717,000 | $736,000 | $1,453,000 | +114.9% |
| 2023 | $676,000 | $0 | $676,000 | +73.8% |
| 2022 | $389,000 | $0 | $389,000 | - |
Asking Price is 0.5% higher than Assessed Value (2026).