








This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 872 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-13 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 800-185-374 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#419 5638 201a Street
| Sold Price: | $610,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,017 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3070115 |
| Distance: | 237 m |
#306 20217 Michaud Crescent
| Sold Price: | $565,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $475 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,056 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3077145 |
| Distance: | 247 m |
#330 5660 201a Street
| Sold Price: | $490,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 909 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3070672 |
| Distance: | 280 m |
#236 5660 201a Street
| Sold Price: | $525,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | $433 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 923 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3090190 |
| Distance: | 280 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263083231/83dcefb7.jpeg)
#210 20219 54a Avenue
| Sold Price: | $520,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $384 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 875 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3061604 |
| Distance: | 296 m |
#214 20219 54a Avenue
| Sold Price: | $535,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $393 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 903 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3066127 |
| Distance: | 296 m |
Assessment and tax information is not available for this property.