| Pricing | |
| Asking Price | $1,550,000 |
| $579 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,675 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (2,865 sqft) |
| Land Frontage | 31.17 ft |
| Land Dimensions | 9.5 x 28.0 m |
| Price per Land SqFt | $541.01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 032-093-641 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
19619 75 Avenue
| Asking Price: | $1,525,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,757 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,895 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3107688 |
| Distance: | 467 m |
19671 76a Avenue
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,803 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,047 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3115037 |
| Distance: | 505 m |
19913 72 Avenue
| Asking Price: | $1,499,890 |
| Listing Date: | 2025-Sep-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,113 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,924 sqft) |
| Days on Market: | 270 |
| MLS® Number: | R3041984 |
| Distance: | 559 m |
7299 200a Street
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,763 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,519 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123768 |
| Distance: | 587 m |
19555 72 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,596 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,914 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109443 |
| Distance: | 799 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $871,000 | $302,000 | $1,173,000 | +23.9% |
| 2025 | $947,000 | $0 | $947,000 | +19.9% |
| 2024 | $790,000 | $0 | $790,000 | - |
Asking Price is 32.1% higher than Assessed Value (2026).