



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,882 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,446 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Land |
| Land Dimensions | 0 x STRATA |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 030-155-223 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $631,000 | $535,000 | $1,166,000 | +0.6% |
| 2025 | $627,000 | $532,000 | $1,159,000 | -0.8% |
| 2024 | $632,000 | $536,000 | $1,168,000 | +14.8% |
| 2023 | $677,000 | $340,000 | $1,017,000 | +5.2% |
| 2022 | $433,000 | $534,000 | $967,000 | +19.7% |
| 2021 | $362,000 | $446,000 | $808,000 | +0.6% |
| 2020 | $360,000 | $443,000 | $803,000 | -6.8% |
| 2019 | $419,000 | $443,000 | $862,000 | +24.4% |
| 2018 | $176,000 | $517,000 | $693,000 | - |
#63 7138 210 Street
| Sold Price: | $1,184,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $317 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,408 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3082273 |
| Distance: | 0 m |
20510 76 Avenue
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,454 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,737 sqft) |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3032822 |
| Distance: | 1.5 km |
#26 20326 68 Avenue
| Sold Price: | $898,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $496 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,874 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3080538 |
| Distance: | 1.6 km |
#101 19913 70 Avenue
| Sold Price: | $985,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | $463 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,978 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3066480 |
| Distance: | 2.2 km |
#44 19913 70 Avenue
| Sold Price: | $895,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $448 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,930 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3067236 |
| Distance: | 2.2 km |
#49 19932 70 Avenue
| Sold Price: | $855,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $650 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,119 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3099224 |
| Distance: | 2.3 km |
#20 7138 210 Street
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $332 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,470 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3106377 |
| Distance: | 0 m |
#28 7157 210 Street
| Asking Price: | $1,049,800 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $430 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,420 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125881 |
| Distance: | 156 m |
#5 7169 208a Street
| Asking Price: | $940,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $197 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,199 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125886 |
| Distance: | 429 m |
#25 20645 68 Avenue
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $378 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,082 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3112948 |
| Distance: | 1.0 km |
20545 74b Avenue
| Asking Price: | $1,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,420 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,930 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3075465 |
| Distance: | 1.3 km |