







































| Pricing |
| Asking Price | $1,999,890 |
| Price per Floor SqFt | $483 |
| Home Details |
| Floor Area | 4,139 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,865 sqft) |
| Land Frontage | 39.37 ft |
| Land Dimensions | 39.37 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $411.08 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 7 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 032-257-503 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
6923 205 Street
| Asking Price: | $1,999,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,139 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,865 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106593 |
| Distance: | 12 m |
6927 205 Street
| Asking Price: | $1,999,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,139 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,865 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106597 |
| Distance: | 23 m |
20473 69 Avenue
| Asking Price: | $1,899,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,458 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,051 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101365 |
| Distance: | 36 m |
6918 204a Street
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,602 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,865 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113353 |
| Distance: | 37 m |
6914 204a Street
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,127 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,879 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124046 |
| Distance: | 39 m |
6930 204a Street
| Asking Price: | $1,999,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,629 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,574 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107599 |
| Distance: | 50 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $995,000 | $428,000 | $1,423,000 | +85.3% |
| 2025 | $768,000 | $0 | $768,000 | - |
Asking Price is 40.5% higher than Assessed Value (2026).