





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,830 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,339 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 031-555-039 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#A603 20018 83a Avenue
| Sold Price: | $758,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | $596 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,344 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3039349 |
| Distance: | 83 m |
#F606 8353 200a Street
| Sold Price: | $680,150 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $518 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,046 sqft |
| Price / SqFt: | $650 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3091578 |
| Distance: | 124 m |
#B605 20078 85 Avenue
| Sold Price: | $725,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $544 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,310 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3079604 |
| Distance: | 304 m |
#104 8538 203a Street
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $407 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,154 sqft |
| Price / SqFt: | $650 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3083659 |
| Distance: | 662 m |
#305 8561 203a Street
| Sold Price: | $759,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $405 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,354 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3072584 |
| Distance: | 694 m |
#309 8561 203a Street
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $430 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,355 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3089168 |
| Distance: | 694 m |
#102 20052 83a Avenue
| Asking Price: | $748,888 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $548 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,308 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3122566 |
| Distance: | 0 m |
#607 8327 201 Street
| Asking Price: | $788,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $592 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,274 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3114757 |
| Distance: | 0 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $526,000 | $296,000 | $822,000 | -2.7% |
| 2025 | $541,000 | $304,000 | $845,000 | -3.3% |
| 2024 | $559,000 | $315,000 | $874,000 | -0.1% |
| 2023 | $560,000 | $315,000 | $875,000 | +44.4% |
| 2022 | $392,000 | $214,000 | $606,000 | - |