







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,825 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,312 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Land |
| Land Size | 1.00 ac (43,560 sqft) |
| Land Frontage | 170.93 ft |
| Land Dimensions | 170.93 x 250(1acre) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-244-631 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
5185 234 Street
| Asking Price: | $2,160,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,922 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 1.29 ac. (56,192 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128439 |
| Distance: | 151 m |
5324 234 Street
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,609 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 1.11 ac. (48,351 sqft) |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3069543 |
| Distance: | 254 m |
5342 236th Street
| Asking Price: | $1,849,500 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,289 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 2.00 ac. (87,120 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105082 |
| Distance: | 442 m |
23808 58a Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,964 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,375 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110201 |
| Distance: | 1.3 km |
23436 44 Avenue
| Asking Price: | $2,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,898 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 1.30 ac. (56,744 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3078256 |
| Distance: | 1.8 km |
24242 52 Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,790 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 1.18 ac. (51,487 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3094523 |
| Distance: | 1.6 km |
24430 56 Avenue
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,951 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.69 ac. (30,056 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3073432 |
| Distance: | 2.1 km |
5946 242 Street
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,717 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.92 ac. (40,075 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3097188 |
| Distance: | 2.1 km |
4567 Saddlehorn Crescent
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,116 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 1.14 ac. (49,658 sqft) |
| Days on Market: | 146 |
| MLS® Number: | R3067919 |
| Distance: | 2.6 km |
22120 46a Avenue
| Sold Price: | $1,585,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,589 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,750 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3093410 |
| Distance: | 2.9 km |
5535 250 Street
| Sold Price: | $2,340,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,234 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 2.36 ac. (102,801 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3109896 |
| Distance: | 3.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,803,000 | $267,000 | $2,070,000 | +1.6% |
| 2025 | $1,744,000 | $294,000 | $2,038,000 | -5.9% |
| 2024 | $1,858,000 | $308,000 | $2,166,000 | -2.2% |
| 2023 | $1,840,000 | $374,000 | $2,214,000 | +9.8% |
| 2022 | $1,661,000 | $355,000 | $2,016,000 | +37.7% |
| 2021 | $1,248,000 | $216,000 | $1,464,000 | +11.6% |
| 2020 | $1,111,000 | $201,000 | $1,312,000 | -14.6% |
| 2019 | $1,300,000 | $237,000 | $1,537,000 | +10.2% |
| 2018 | $1,165,000 | $230,000 | $1,395,000 | +13.3% |
| 2017 | $950,000 | $281,000 | $1,231,000 | - |