
























| Asking Price | $1,200,000 |
| Price per Floor SqFt | $442 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,741 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,718 sqft |
| Age | 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,300 sqft) |
| Land Frontage | 82 ft |
| Land Dimensions | 82 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $97.56 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry, Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 004-315-031 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,053,000 | $159,000 | $1,212,000 | -7.2% |
| 2024 | $1,092,000 | $214,000 | $1,306,000 | -2.5% |
| 2023 | $1,122,000 | $218,000 | $1,340,000 | +13.9% |
| 2022 | $1,002,000 | $174,000 | $1,176,000 | +38.0% |
| 2021 | $757,000 | $94,900 | $851,900 | +4.7% |
| 2020 | $666,000 | $148,000 | $814,000 | - |
Asking Price is 1.0% lower than Assessed Value (2026).
20844 45a Avenue
| Asking Price: | $1,348,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,268 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,420 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3091081 |
| Distance: | 120 m |
20660 46a Avenue
| Asking Price: | $1,259,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,118 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,159 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116692 |
| Distance: | 317 m |
20651 44 Avenue
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,363 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,012 sqft) |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3084882 |
| Distance: | 342 m |
20675 46a Avenue
| Asking Price: | $1,448,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,009 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,155 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3117400 |
| Distance: | 355 m |
20947 44 Avenue
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,140 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,481 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3112681 |
| Distance: | 395 m |
20580 46 Avenue
| Asking Price: | $1,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,111 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3086405 |
| Distance: | 461 m |