















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,633 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 300-026-491 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#6 6828 208a Street
| Asking Price: | $849,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $254 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,390 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3084836 |
| Distance: | 0 m |
#9 20645 68 Avenue
| Asking Price: | $939,900 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $292 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,623 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121597 |
| Distance: | 486 m |
#9 6828 208a Street
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $347 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,894 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3117535 |
| Distance: | 1 m |
#2 6894 208 Street
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $237 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,718 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3071693 |
| Distance: | 132 m |
#61 20831 70 Avenue
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $235 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,612 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3067427 |
| Distance: | 431 m |
#44 20831 70 Avenue
| Sold Price: | $875,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | $278 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,952 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3064475 |
| Distance: | 431 m |
#70 20831 70 Avenue
| Sold Price: | $793,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $240 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,602 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3095880 |
| Distance: | 431 m |
#2 20645 68 Avenue
| Sold Price: | $899,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $284 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,581 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3099606 |
| Distance: | 486 m |
Assessment and tax information is not available for this property.