























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,588 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,868 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-445-782 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#13 20155 50 Avenue
| Sold Price: | $612,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $462 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,727 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3096170 |
| Distance: | 0 m |
#305 5074 201a Street
| Sold Price: | $620,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $460 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,103 sqft |
| Price / SqFt: | $295 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3079084 |
| Distance: | 89 m |
#18 5051 203 Street
| Sold Price: | $675,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $452 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,594 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3070695 |
| Distance: | 147 m |
#18 5355 201a Street
| Sold Price: | $715,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $466 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,668 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3068049 |
| Distance: | 630 m |
#15 19760 55 Avenue
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $366 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,406 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3078823 |
| Distance: | 1.2 km |
#3 19628 55a Avenue
| Sold Price: | $742,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | $395 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,499 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3057703 |
| Distance: | 1.5 km |
#1 20484 53 Avenue
| Asking Price: | $659,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $600 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,812 sqft |
| Price / SqFt: | $364 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118886 |
| Distance: | 779 m |
#1 5475 199a Street
| Asking Price: | $739,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $503 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,521 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3095502 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $682,900 | $682,900 | +1.1% |
| 2025 | $0 | $675,400 | $675,400 | +4.1% |
| 2023 | $0 | $648,500 | $648,500 | -1.6% |
| 2022 | $0 | $658,900 | $658,900 | +30.4% |
| 2021 | $0 | $505,200 | $505,200 | +1.0% |
| 2020 | $0 | $500,400 | $500,400 | - |