







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,550 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,184 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,180 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 003-542-114 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
27153 34 Avenue
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,916 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,395 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3113052 |
| Distance: | 121 m |
3329 270 Street
| Sold Price: | $834,888 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,894 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,500 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3042549 |
| Distance: | 269 m |
3279 272a Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,033 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,122 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3100209 |
| Distance: | 393 m |
26943 32a Avenue
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,813 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,540 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3076336 |
| Distance: | 419 m |
26877 33 Avenue
| Sold Price: | $975,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,001 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,250 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3088863 |
| Distance: | 464 m |
26826 34 Avenue
| Sold Price: | $895,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,114 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3070222 |
| Distance: | 502 m |
3283 273 Street
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,286 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,997 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3125325 |
| Distance: | 535 m |
26842 32a Avenue
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,956 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,872 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3120297 |
| Distance: | 609 m |
26744 33 Avenue
| Asking Price: | $945,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,120 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3112815 |
| Distance: | 730 m |
26728 33 Avenue
| Asking Price: | $940,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,874 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,120 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3123963 |
| Distance: | 762 m |
26689 32a Avenue
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,873 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,120 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3122283 |
| Distance: | 858 m |
2995 268a Street
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,147 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,635 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3089980 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $867,000 | $130,000 | $997,000 | -5.9% |
| 2025 | $920,000 | $140,000 | $1,060,000 | -0.1% |
| 2024 | $924,000 | $137,000 | $1,061,000 | -2.2% |
| 2023 | $953,000 | $132,000 | $1,085,000 | +11.2% |
| 2022 | $858,000 | $118,000 | $976,000 | +29.6% |
| 2021 | $652,000 | $101,000 | $753,000 | +7.7% |
| 2020 | $622,000 | $77,000 | $699,000 | -5.2% |
| 2019 | $617,000 | $120,000 | $737,000 | +9.8% |
| 2018 | $553,000 | $118,000 | $671,000 | +12.2% |
| 2017 | $442,000 | $156,000 | $598,000 | - |