
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,119 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,160 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-474-551 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#119 22025 48 Avenue
| Sold Price: | $605,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $449 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 960 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3097410 |
| Distance: | 0 m |
#112 22022 49 Avenue
| Sold Price: | $661,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $611 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,234 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3112330 |
| Distance: | 96 m |
#330 22020 49 Avenue
| Sold Price: | $545,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | $494 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,013 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3032639 |
| Distance: | 96 m |
#204 22136 49 Avenue
| Sold Price: | $590,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $428 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 959 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3100202 |
| Distance: | 226 m |
#323 22150 48 Avenue
| Sold Price: | $575,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $429 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,129 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3080535 |
| Distance: | 255 m |
#226 22150 48 Avenue
| Sold Price: | $650,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $438 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,149 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3074667 |
| Distance: | 255 m |
#115 22150 48 Avenue
| Asking Price: | $575,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | $415 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,074 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3094742 |
| Distance: | 255 m |
#101 20976 56 Avenue
| Asking Price: | $479,500 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $422 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,016 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3116550 |
| Distance: | 2.6 km |
#301 5420 208 Street
| Asking Price: | $499,900 |
| Listing Date: | 2025-Jul-17 |
| Maint. Fee: | $426 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 871 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 312 |
| MLS® Number: | R3028346 |
| Distance: | 2.7 km |
#207 5450 208th Street
| Asking Price: | $519,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | $538 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,177 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3104225 |
| Distance: | 2.7 km |
#120 20894 57 Avenue
| Asking Price: | $490,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $485 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,059 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119736 |
| Distance: | 2.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $505,000 | $132,000 | $637,000 | +1.9% |
| 2025 | $496,000 | $129,000 | $625,000 | +6.5% |
| 2024 | $466,000 | $121,000 | $587,000 | -9.4% |
| 2023 | $514,000 | $134,000 | $648,000 | +23.7% |
| 2022 | $393,000 | $131,000 | $524,000 | +17.5% |
| 2021 | $334,000 | $112,000 | $446,000 | +2.1% |
| 2020 | $322,000 | $115,000 | $437,000 | -4.2% |
| 2019 | $338,000 | $118,000 | $456,000 | +18.4% |
| 2018 | $267,000 | $118,000 | $385,000 | +32.8% |
| 2017 | $174,000 | $116,000 | $290,000 | - |