




























| Pricing | |
| Asking Price | $1,325,000 |
| Price per Floor SqFt | $536 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,294 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,473 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,117 sqft) |
| Price per Land SqFt | $216.61 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 005-345-065 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,089,000 | $150,000 | $1,239,000 | -3.4% |
| 2025 | $1,119,000 | $163,000 | $1,282,000 | +2.0% |
| 2024 | $1,081,000 | $176,000 | $1,257,000 | -3.8% |
| 2023 | $1,124,000 | $182,000 | $1,306,000 | +13.2% |
| 2022 | $986,000 | $168,000 | $1,154,000 | +37.1% |
| 2021 | $705,000 | $137,000 | $842,000 | +5.5% |
| 2020 | $652,000 | $146,000 | $798,000 | -5.1% |
| 2019 | $712,000 | $129,000 | $841,000 | +4.1% |
| 2018 | $676,000 | $132,000 | $808,000 | +10.1% |
| 2017 | $590,000 | $144,000 | $734,000 | - |
Asking Price is 6.9% higher than Assessed Value (2026).
8965 213 Street
| Asking Price: | $1,309,900 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,882 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3126536 |
| Distance: | 157 m |
21495 90 Avenue
| Asking Price: | $1,469,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,247 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,577 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3126981 |
| Distance: | 405 m |
9230 212b Street
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,136 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,879 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107691 |
| Distance: | 498 m |
9262 213 Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,729 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,812 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3124711 |
| Distance: | 571 m |
21218 93 Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,110 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,941 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3086638 |
| Distance: | 625 m |
9242 209a Crescent
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,004 sqft) |
| Days on Market: | 4 hours |
| MLS® Number: | R3127958 |
| Distance: | 779 m |