


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,468 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,510 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,081 sqft) |
| Land Frontage | 52 ft |
| Land Dimensions | 52 x 98.84 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Carriage/Coach House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 005-412-919 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $947,000 | $265,000 | $1,212,000 | -8.7% |
| 2025 | $1,008,000 | $319,000 | $1,327,000 | -0.5% |
| 2024 | $982,000 | $352,000 | $1,334,000 | -2.1% |
| 2023 | $1,009,000 | $353,000 | $1,362,000 | +16.5% |
| 2022 | $900,000 | $269,000 | $1,169,000 | +41.9% |
| 2021 | $680,000 | $144,000 | $824,000 | - |
4932 205 Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,064 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3073266 |
| Distance: | 173 m |
20294 49a Avenue
| Sold Price: | $1,407,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,845 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3104298 |
| Distance: | 303 m |
20271 49 Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,937 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,185 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3093531 |
| Distance: | 392 m |
4961 202a Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,096 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.43 ac. (18,731 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3062759 |
| Distance: | 473 m |
20221 47a Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,640 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3049534 |
| Distance: | 545 m |
20717 Grade Crescent
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,066 sqft |
| Price / SqFt: | $398 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,205 sqft) |
| Days on Market: | 186 |
| MLS® Number: | R3061351 |
| Distance: | 692 m |
4898 205a Street
| Asking Price: | $1,370,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3118930 |
| Distance: | 264 m |
20543 50a Avenue
| Asking Price: | $1,198,890 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,179 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,339 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103400 |
| Distance: | 322 m |
20270 50 Avenue
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,198 sqft |
| Price / SqFt: | $728 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,000 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099637 |
| Distance: | 384 m |
20290 Grade Crescent
| Asking Price: | $1,185,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,582 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,199 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3101588 |
| Distance: | 460 m |
20238 49 Avenue
| Asking Price: | $1,349,800 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,022 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,328 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122635 |
| Distance: | 472 m |
20281 47a Avenue
| Asking Price: | $1,174,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,686 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,583 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117686 |
| Distance: | 482 m |