







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,553 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,563 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,747 sqft) |
| Land Frontage | 55 ft |
| Land Dimensions | 55 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-546-299 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
20347 98a Avenue
| Sold Price: | $1,495,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,585 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,494 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3081832 |
| Distance: | 137 m |
20472 98a Avenue
| Sold Price: | $1,610,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,593 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,896 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3071831 |
| Distance: | 152 m |
#2 20256 98a Avenue
| Sold Price: | $1,398,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,828 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,652 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3089594 |
| Distance: | 301 m |
21637 94a Avenue
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,586 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,714 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3109098 |
| Distance: | 2.6 km |
20629 85 Avenue
| Sold Price: | $1,610,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,826 sqft |
| Price / SqFt: | $421 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,898 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3071363 |
| Distance: | 2.7 km |
21674 93 Avenue
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,290 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,778 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3107404 |
| Distance: | 2.8 km |
20485 97b Avenue
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,260 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,588 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3115013 |
| Distance: | 298 m |
9434 216a Street
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,581 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,381 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3099068 |
| Distance: | 2.6 km |
21665 95 Avenue
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,177 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,229 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3121938 |
| Distance: | 2.7 km |
21620 93rd Avenue
| Asking Price: | $1,669,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,217 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,425 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3103027 |
| Distance: | 2.7 km |
9057 216a Street
| Asking Price: | $1,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,091 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,929 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3115067 |
| Distance: | 3.0 km |
20443 83a Avenue
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,840 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,285 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3105909 |
| Distance: | 3.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,120,000 | $485,000 | $1,605,000 | -3.2% |
| 2025 | $1,151,000 | $507,000 | $1,658,000 | +0.2% |
| 2024 | $1,112,000 | $543,000 | $1,655,000 | -3.7% |
| 2023 | $1,156,000 | $563,000 | $1,719,000 | +13.7% |
| 2022 | $1,016,000 | $496,000 | $1,512,000 | +39.4% |
| 2021 | $726,000 | $359,000 | $1,085,000 | +5.6% |
| 2020 | $672,000 | $355,000 | $1,027,000 | -10.3% |
| 2019 | $733,000 | $412,000 | $1,145,000 | +2.4% |
| 2018 | $696,000 | $422,000 | $1,118,000 | +5.9% |
| 2017 | $612,000 | $444,000 | $1,056,000 | - |