





























| Pricing | |
| Asking Price | $779,000 |
| Price per Floor SqFt | $554 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $2,542 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,405 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.06 ac (2,500 sqft) |
| Land Frontage | 25 ft |
| Land Dimensions | 25 x 100 ft |
| Price per Land SqFt | $311.60 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2018-Jan-31 |
| Previously Sold Price | $525,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$254,000 (+48.4%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 004-957-652 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
177 Springfield Drive
| Asking Price: | $698,800 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,449 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,324 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3123007 |
| Distance: | 54 m |
128 Springfield Drive
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,473 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,067 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3112796 |
| Distance: | 176 m |
27591 31a Avenue
| Asking Price: | $798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,258 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,466 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117482 |
| Distance: | 366 m |
3363 271a Street
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,112 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,759 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3106000 |
| Distance: | 1.2 km |
2213 Crystal Court
| Asking Price: | $675,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,430 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,671 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121255 |
| Distance: | 8.2 km |
2225 Crystal Court
| Asking Price: | $698,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,350 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,400 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3104110 |
| Distance: | 8.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $611,000 | $115,000 | $726,000 | -4.3% |
| 2025 | $648,000 | $111,000 | $759,000 | - |
| 2024 | $651,000 | $108,000 | $759,000 | -1.8% |
| 2023 | $671,000 | $102,000 | $773,000 | +12.7% |
| 2022 | $592,000 | $94,100 | $686,100 | +30.9% |
| 2021 | $446,000 | $78,000 | $524,000 | +5.5% |
| 2020 | $427,000 | $69,500 | $496,500 | -7.8% |
| 2019 | $441,000 | $97,700 | $538,700 | +20.3% |
| 2018 | $375,000 | $72,800 | $447,800 | +10.3% |
| 2017 | $297,000 | $109,000 | $406,000 | - |
Asking Price is 7.3% higher than Assessed Value (2026).