


















































$20,000on May 1, 2026
| Pricing | |
| $1,829,900 |
| Price per Floor SqFt | $525 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,504 |
| Home Details |
| Floor Area | 3,485 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,405 sqft) |
| Price per Land SqFt | $247.12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Bungalow |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold |
| PID | 031-394-710 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Kelowna & Area Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $526,000 | $709,000 | $1,235,000 | +148.5% |
| 2025 | $497,000 | $0 | $497,000 | +2.3% |
| 2024 | $486,000 | $0 | $486,000 | +8.0% |
| 2023 | $450,000 | $0 | $450,000 | +0.4% |
| 2022 | $448,000 | $0 | $448,000 | - |
Asking Price is 48.2% higher than Assessed Value (2026).
1070 Emslie Street
| Asking Price: | $1,489,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,146 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,890 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | 10386117 |
| Distance: | 101 m |
1260 JACK SMITH Road
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | 10383392 |
| Distance: | 319 m |
772 Kuipers Crescent
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,580 sqft |
| Price / SqFt: | $391 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | 10377975 |
| Distance: | 651 m |
4983 Bucktail Lane
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,868 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | 10374825 |
| Distance: | 657 m |