
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,044 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,858 sqft |
| Age | 54 years (1972) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,396 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 120 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-14 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-529-191 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,352,000 | $56,100 | $1,408,100 | -0.8% |
| 2024 | $1,364,000 | $56,100 | $1,420,100 | -6.0% |
| 2023 | $1,452,000 | $59,300 | $1,511,300 | +16.2% |
| 2022 | $1,244,000 | $56,600 | $1,300,600 | +24.5% |
| 2021 | $988,000 | $56,600 | $1,044,600 | -0.0% |
| 2020 | $1,000,000 | $45,000 | $1,045,000 | - |
5268 3rd Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,858 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,396 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123993 |
| Distance: | 0 m |
5480 Wallace Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,893 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,802 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119976 |
| Distance: | 790 m |
5630 Sherwood Boulevard
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,026 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,299 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3116240 |
| Distance: | 964 m |
5661 Goldenrod Crescent
| Asking Price: | $1,429,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,111 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,598 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123468 |
| Distance: | 1.1 km |
4909 8a Avenue
| Asking Price: | $1,625,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,189 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,515 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110317 |
| Distance: | 1.3 km |
5225 4 Avenue
| Sold Price: | $1,488,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,042 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,148 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3090380 |
| Distance: | 254 m |
129 53 Street
| Sold Price: | $1,210,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,458 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,598 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3079843 |
| Distance: | 355 m |
5231 1 Avenue
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,405 sqft |
| Price / SqFt: | $954 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,902 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3080849 |
| Distance: | 389 m |
5221 1 Avenue
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,680 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,934 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3050676 |
| Distance: | 393 m |
5151 Galway Drive
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,210 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,183 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3103803 |
| Distance: | 456 m |
80 53a Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,013 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,718 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3072189 |
| Distance: | 505 m |