





































| Pricing | |
| Asking Price | $1,398,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $662 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,631 (2023) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,113 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,954 sqft) |
| Land Frontage | 50.2 ft |
| Land Dimensions | 50.2 x 987 ft |
| Price per Land SqFt | $282.20 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2015-Aug-03 |
| Previously Sold Price | $875,001 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$522,999 (+59.8%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 007-300-247 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1553 55a Street
| Asking Price: | $1,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,242 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,932 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3112946 |
| Distance: | 387 m |
1752 55 Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,060 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,998 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3089163 |
| Distance: | 418 m |
1345 53a Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,047 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,696 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3112963 |
| Distance: | 646 m |
1256 53a Street
| Asking Price: | $1,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,166 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,340 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3084303 |
| Distance: | 821 m |
5259 12 Avenue
| Asking Price: | $1,288,890 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,985 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,492 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3094849 |
| Distance: | 916 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,062,000 | $293,000 | $1,355,000 | -2.5% |
| 2025 | $1,103,000 | $287,000 | $1,390,000 | +1.9% |
| 2024 | $1,092,000 | $272,000 | $1,364,000 | -4.1% |
| 2023 | $1,148,000 | $274,000 | $1,422,000 | +6.5% |
| 2022 | $1,013,000 | $322,000 | $1,335,000 | +31.7% |
| 2021 | $794,000 | $220,000 | $1,014,000 | - |
Asking Price is 3.2% higher than Assessed Value (2026).