





























| Pricing | |
| Asking Price | $1,549,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $561 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,705 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,763 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,759 sqft) |
| Land Frontage | 95 ft |
| Land Dimensions | 95 x 59.95x61.1 ft |
| Price per Land SqFt | $268.97 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 018-204-813 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
5268 Glen Abbey Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,926 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,805 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116180 |
| Distance: | 167 m |
1641 53a Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,113 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,954 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108379 |
| Distance: | 238 m |
5265 Belair Crescent
| Asking Price: | $1,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,850 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,256 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3115557 |
| Distance: | 527 m |
1256 53a Street
| Asking Price: | $1,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,166 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,340 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3084303 |
| Distance: | 785 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,174,000 | $298,000 | $1,472,000 | -0.9% |
| 2024 | $1,189,000 | $297,000 | $1,486,000 | -0.1% |
| 2023 | $1,188,000 | $299,000 | $1,487,000 | +7.1% |
| 2022 | $1,008,000 | $380,000 | $1,388,000 | +15.5% |
| 2021 | $937,000 | $265,000 | $1,202,000 | +16.4% |
| 2020 | $757,000 | $276,000 | $1,033,000 | - |
Asking Price is 5.2% higher than Assessed Value (2026).