


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,956 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,384 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,908 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 131.8 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Other |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-889-506 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,249,000 | $42,800 | $1,291,800 | -7.9% |
| 2025 | $1,361,000 | $41,200 | $1,402,200 | +0.5% |
| 2024 | $1,354,000 | $40,800 | $1,394,800 | -1.4% |
| 2023 | $1,375,000 | $39,600 | $1,414,600 | +10.2% |
| 2022 | $1,249,000 | $34,800 | $1,283,800 | +37.3% |
| 2021 | $894,000 | $41,100 | $935,100 | +8.0% |
| 2020 | $824,000 | $42,100 | $866,100 | - |
11895 82a Avenue
| Sold Price: | $1,388,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,551 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,243 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3103478 |
| Distance: | 75 m |
8270 118 Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,210 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,048 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3030531 |
| Distance: | 235 m |
11656 81a Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3065292 |
| Distance: | 571 m |
8132 116 Street
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,362 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,034 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3071221 |
| Distance: | 681 m |
7907 118 Street
| Sold Price: | $1,335,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,169 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,998 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3121201 |
| Distance: | 770 m |
12241 80a Avenue
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,362 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,920 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3115292 |
| Distance: | 803 m |
11926 82a Avenue
| Asking Price: | $1,168,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,673 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,048 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126253 |
| Distance: | 54 m |
8303 118 Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,420 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,569 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096460 |
| Distance: | 292 m |
11766 81a Avenue
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,405 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,805 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3104530 |
| Distance: | 393 m |
12079 84a Avenue
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,108 sqft |
| Price / SqFt: | $629 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,103 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106309 |
| Distance: | 519 m |