





































$109,100on May 7, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,689,900 |
| Price per Floor SqFt |
| $490 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,707 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,450 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,526 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 144 ft |
| Price per Land SqFt | $177.40 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2021-Oct-13 |
| Previously Sold Price | $1,701,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | -$11,100 (-0.7%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 005-665-370 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
6779 Chateau Court
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $15 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,138 sqft |
| Price / SqFt: | $335 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,903 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3115326 |
| Distance: | 187 m |
11895 Chateau Wynd
| Asking Price: | $1,445,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,774 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,957 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3100003 |
| Distance: | 367 m |
6601 Hyland Place
| Asking Price: | $1,675,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,846 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,034 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3101625 |
| Distance: | 491 m |
6457 Summit Crescent
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,645 sqft |
| Price / SqFt: | $605 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,497 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3101670 |
| Distance: | 737 m |
6830 123 Street
| Asking Price: | $1,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,788 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,106 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3081668 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,267,000 | $274,000 | $1,541,000 | -4.5% |
| 2024 | $1,286,000 | $327,000 | $1,613,000 | -5.0% |
| 2023 | $1,345,000 | $353,000 | $1,698,000 | +25.4% |
| 2022 | $1,180,000 | $174,000 | $1,354,000 | +25.1% |
| 2021 | $963,000 | $119,000 | $1,082,000 | +12.9% |
| 2020 | $821,000 | $137,000 | $958,000 | - |
Asking Price is 9.7% higher than Assessed Value (2026).