



| Pricing | |
| Asking Price | $1,309,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,021 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,033 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,200 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 120 ft |
| Price per Land SqFt | $181.81 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 007-080-506 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
7031 115a Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,205 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,524 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095312 |
| Distance: | 190 m |
7175 114a Street
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,443 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3098085 |
| Distance: | 232 m |
7059 Barkley Place
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,075 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,311 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123586 |
| Distance: | 251 m |
11781 71a Avenue
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,486 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,035 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3099090 |
| Distance: | 463 m |
11516 Parkwood Place
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,107 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,645 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120469 |
| Distance: | 532 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,242,000 | $38,400 | $1,280,400 | -9.4% |
| 2024 | $1,364,000 | $49,300 | $1,413,300 | +5.2% |
| 2023 | $1,294,000 | $49,300 | $1,343,300 | +8.6% |
| 2022 | $1,177,000 | $60,300 | $1,237,300 | +53.9% |
| 2020 | $767,000 | $37,200 | $804,200 | - |
Asking Price is 2.2% higher than Assessed Value (2026).