







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,595 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,406 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,930 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 105 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 006-600-701 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
10523 Dunlop Road
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,380 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,630 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3111804 |
| Distance: | 624 m |
10328 Johnson Wynd
| Sold Price: | $1,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,332 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,221 sqft) |
| Days on Market: | 177 |
| MLS® Number: | R3036843 |
| Distance: | 756 m |
10337 Johnson Wynd
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,102 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3100143 |
| Distance: | 772 m |
10244 Main Street
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,022 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,365 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3028022 |
| Distance: | 850 m |
10830 85a Avenue
| Sold Price: | $1,110,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,360 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,783 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3069192 |
| Distance: | 889 m |
8594 Sunbury Place
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,290 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,410 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3080349 |
| Distance: | 958 m |
8130 Wiltshire Boulevard
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,613 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3123856 |
| Distance: | 80 m |
7985 Modesto Drive
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,121 sqft) |
| Days on Market: | 206 |
| MLS® Number: | R3063421 |
| Distance: | 419 m |
10659 Santa Monica Drive
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,537 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,998 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3122895 |
| Distance: | 515 m |
10356 Skagit Drive
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,900 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,902 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3100059 |
| Distance: | 620 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,211,000 | $60,400 | $1,271,400 | -6.2% |
| 2025 | $1,292,000 | $64,100 | $1,356,100 | +4.8% |
| 2024 | $1,225,000 | $69,000 | $1,294,000 | -6.2% |
| 2023 | $1,309,000 | $70,200 | $1,379,200 | +3.0% |
| 2022 | $1,272,000 | $66,800 | $1,338,800 | +46.1% |
| 2021 | $856,000 | $60,600 | $916,600 | -0.9% |
| 2020 | $861,000 | $63,900 | $924,900 | - |