



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,339 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,977 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,371 sqft) |
| Land Frontage | 31 ft |
| Land Dimensions | 31 x 141 ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 028-590-058 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
#101 910 Delestre Avenue
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,216 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3092520 |
| Distance: | 81 m |
#101 957 Edgar Avenue
| Asking Price: | $1,388,890 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,998 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,949 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3095522 |
| Distance: | 211 m |
#105 753 Edgar Avenue
| Asking Price: | $1,329,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $215 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,855 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,058 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122288 |
| Distance: | 639 m |
#101 753 Edgar Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $224 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,969 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,058 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122263 |
| Distance: | 639 m |
1020 Stewart Avenue
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,239 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3079279 |
| Distance: | 412 m |
#101 1125 Cartier Avenue
| Sold Price: | $1,310,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,062 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,247 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3103657 |
| Distance: | 786 m |
#104 1204 Hammond Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,583 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3039929 |
| Distance: | 906 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263117967/83dcefb7.jpeg)
#103 646 Girard Avenue
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,203 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3096340 |
| Distance: | 920 m |
#101 646 Girard Avenue
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,992 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3096225 |
| Distance: | 920 m |
#102 646 Girard Avenue
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,034 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3096241 |
| Distance: | 920 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,106,000 | $397,000 | $1,503,000 | -1.1% |
| 2025 | $1,127,000 | $392,000 | $1,519,000 | +3.6% |
| 2024 | $1,107,000 | $359,000 | $1,466,000 | +4.8% |
| 2023 | $1,021,000 | $378,000 | $1,399,000 | +8.2% |
| 2022 | $957,000 | $336,000 | $1,293,000 | +22.9% |
| 2021 | $727,000 | $325,000 | $1,052,000 | +9.1% |
| 2020 | $659,000 | $305,000 | $964,000 | - |