







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,478 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 989 sqft |
| Age | 25 years (2001) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 025-075-969 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
##106 2959 Silver Springs Boulevard
| Sold Price: | $675,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $454 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 928 sqft |
| Price / SqFt: | $727 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3081742 |
| Distance: | 960 m |
#106 2968 Silver Springs Boulevard
| Sold Price: | $629,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $432 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 894 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3079478 |
| Distance: | 960 m |
#211 2958 Silver Springs Boulevard
| Sold Price: | $698,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $530 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,068 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3084079 |
| Distance: | 960 m |
#320 1220 Lasalle Place
| Sold Price: | $695,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $483 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,176 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3086880 |
| Distance: | 1.1 km |
#306 1219 Johnson Street
| Sold Price: | $592,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $444 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,103 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 152 |
| MLS® Number: | R3029892 |
| Distance: | 1.1 km |
#113 1242 Town Centre Boulevard
| Sold Price: | $640,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $481 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 941 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3060543 |
| Distance: | 1.1 km |
#212 1432 Parkway Boulevard
| Asking Price: | $605,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | $441 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 966 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107634 |
| Distance: | 0 m |
#310 1428 Parkway Boulevard
| Asking Price: | $599,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $422 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 908 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108630 |
| Distance: | 0 m |
#212 1428 Parkway Boulevard
| Asking Price: | $609,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $441 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 950 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109361 |
| Distance: | 0 m |
#312 2959 Silver Springs Boulevard
| Asking Price: | $734,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $487 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 981 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122771 |
| Distance: | 960 m |
#111 2958 Silver Springs Boulevard
| Asking Price: | $699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $530 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,046 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3116614 |
| Distance: | 960 m |
#201 2951 Silver Springs Boulevard
| Asking Price: | $650,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $487 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 977 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116616 |
| Distance: | 960 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $688,000 | $688,000 | +0.6% |
| 2024 | $0 | $684,000 | $684,000 | -2.6% |
| 2023 | $0 | $702,000 | $702,000 | +12.3% |
| 2022 | $0 | $625,000 | $625,000 | +14.7% |
| 2021 | $0 | $545,000 | $545,000 | - |