| Pricing | |
| Asking Price | $1,200,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $562 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,374 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,135 sqft |
| Age | 42 years (1984) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,017 sqft) |
| Price per Land SqFt | $199.43 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 000-511-528 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,360,000 | $177,000 | $1,537,000 | +0.5% |
| 2025 | $1,403,000 | $126,000 | $1,529,000 | -1.2% |
| 2024 | $1,397,000 | $150,000 | $1,547,000 | +0.6% |
| 2023 | $1,377,000 | $161,000 | $1,538,000 | +15.6% |
| 2022 | $1,185,000 | $145,000 | $1,330,000 | +22.0% |
| 2021 | $946,000 | $144,000 | $1,090,000 | - |
Asking Price is 21.9% lower than Assessed Value (2026).
1303 Johnson Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,419 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,902 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126505 |
| Distance: | 453 m |
1295 Daimler Street
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,596 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,097 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108666 |
| Distance: | 511 m |
2961 Walton Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,132 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,037 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123421 |
| Distance: | 664 m |
#18 2865 Glen Drive
| Asking Price: | $1,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $150 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,438 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,307 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101185 |
| Distance: | 735 m |
1330 Cimarron Drive
| Asking Price: | $1,474,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,020 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,719 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107324 |
| Distance: | 746 m |
1169 Lansdowne Drive
| Asking Price: | $1,128,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,969 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,169 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095466 |
| Distance: | 997 m |