







































$40,000on May 29, 2026
| Asking Price | $1,798,000 |
| Price per Floor SqFt | $388 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,309 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,638 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,876 sqft) |
| Price per Land SqFt | $202.57 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 017-701-112 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,526,000 | $216,000 | $1,742,000 | -3.0% |
| 2025 | $1,560,000 | $235,000 | $1,795,000 | +2.0% |
| 2024 | $1,503,000 | $256,000 | $1,759,000 | +5.8% |
| 2023 | $1,404,000 | $259,000 | $1,663,000 | +8.7% |
| 2022 | $1,275,000 | $255,000 | $1,530,000 | +9.5% |
| 2021 | $1,149,000 | $248,000 | $1,397,000 | +9.3% |
| 2020 | $1,024,000 | $254,000 | $1,278,000 | - |
Asking Price is 3.2% higher than Assessed Value (2026).
2606 Sandstone Court
| Asking Price: | $1,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,023 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,804 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117371 |
| Distance: | 91 m |
2551 Sapphire Place
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,492 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,115 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3109064 |
| Distance: | 463 m |
2525 Sapphire Place
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,507 sqft |
| Price / SqFt: | $421 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,039 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3094568 |
| Distance: | 508 m |
8 Greystone Place
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,269 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,322 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3095242 |
| Distance: | 619 m |
2562 Fuchsia Place
| Asking Price: | $1,899,990 |
| Listing Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,335 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3072470 |
| Distance: | 649 m |
10 Cedarwood Court
| Asking Price: | $1,990,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,706 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,238 sqft) |
| Days on Market: | 164 |
| MLS® Number: | R3074367 |
| Distance: | 680 m |