







































| Asking Price | $1,475,000 |
| Price per Floor SqFt | $552 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,099 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,672 sqft |
| Age | 62 years (1964) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (11,062 sqft) |
| Price per Land SqFt | $133.34 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry, Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-468-561 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
320 Seaforth Crescent
| Asking Price: | $1,475,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,566 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,093 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113242 |
| Distance: | 628 m |
387 Mundy Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,785 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,636 sqft) |
| Days on Market: | 158 |
| MLS® Number: | R3074431 |
| Distance: | 680 m |
360 Seaforth Crescent
| Asking Price: | $1,348,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,490 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,703 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105658 |
| Distance: | 717 m |
187 Warrick Street
| Asking Price: | $1,680,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,966 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,114 sqft) |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3071631 |
| Distance: | 719 m |
106 Warrick Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,569 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,974 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125784 |
| Distance: | 754 m |
115 Warrick Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,421 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,950 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3095751 |
| Distance: | 783 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,752,000 | $71,600 | $1,823,600 | -2.3% |
| 2025 | $1,789,000 | $76,600 | $1,865,600 | +1.7% |
| 2024 | $1,752,000 | $82,500 | $1,834,500 | +3.2% |
| 2023 | $1,690,000 | $87,300 | $1,777,300 | +8.5% |
| 2022 | $1,545,000 | $93,100 | $1,638,100 | +33.3% |
| 2021 | $1,135,000 | $94,200 | $1,229,200 | +4.3% |
| 2020 | $1,084,000 | $94,400 | $1,178,400 | - |
Asking Price is 19.1% lower than Assessed Value (2026).