



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,439 (2015) |
| Home Details |
| Floor Area | 870 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 028-978-498 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
#305 3156 Dayanee Springs Boulevard
| Sold Price: | $663,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $400 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 942 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 162 |
| MLS® Number: | R3044925 |
| Distance: | 0 m |
#310 3156 Dayanee Springs Boulevard
| Sold Price: | $650,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $450 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 928 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3092617 |
| Distance: | 0 m |
#315 3178 Dayanee Springs Boulevard
| Sold Price: | $733,000 |
| Sold Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | $498 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,023 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3060075 |
| Distance: | 0 m |
#211 3132 Dayanee Springs Boulevard
| Sold Price: | $477,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | $397 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 655 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3064765 |
| Distance: | 175 m |
#411 3110 Dayanee Springs Boulevard
| Sold Price: | $670,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $520 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 866 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3049919 |
| Distance: | 175 m |
#103 3082 Dayanee Springs Boulevard
| Sold Price: | $663,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | $482 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 982 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3054648 |
| Distance: | 396 m |
#413 3156 Dayanee Springs Boulevard
| Asking Price: | $699,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $450 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 939 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3113476 |
| Distance: | 0 m |
#401 3178 Dayanee Springs Boulevard
| Asking Price: | $658,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $352 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 823 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3106161 |
| Distance: | 0 m |
#501 3178 Dayanee Springs Boulevard
| Asking Price: | $638,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $403 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 819 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 172 |
| MLS® Number: | R3072005 |
| Distance: | 0 m |
#307 3132 Dayanee Springs Boulevard
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $637 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,060 sqft |
| Price / SqFt: | $707 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118206 |
| Distance: | 175 m |
#405 3110 Dayanee Springs Boulevard
| Asking Price: | $683,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | $553 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 915 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3099763 |
| Distance: | 175 m |
#401 3132 Dayanee Springs Boulevard
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $637 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,056 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3091224 |
| Distance: | 175 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $656,000 | $656,000 | -5.5% |
| 2025 | $0 | $694,000 | $694,000 | +0.4% |
| 2024 | $0 | $691,000 | $691,000 | +0.9% |
| 2023 | $0 | $685,000 | $685,000 | +12.1% |
| 2022 | $0 | $611,000 | $611,000 | +15.7% |
| 2021 | $0 | $528,000 | $528,000 | -1.7% |
| 2020 | $0 | $537,000 | $537,000 | - |