



























| Pricing | |
| Asking Price | |
| $3,888,000 |
| Price per Floor SqFt | $702 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $16,138 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,537 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.49 ac (21,482 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x 189.70 IRR ft |
| Price per Land SqFt | $180.99 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 009-577-297 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,093,000 | $683,000 | $3,776,000 | -13.1% |
| 2025 | $3,683,000 | $661,000 | $4,344,000 | -8.3% |
| 2023 | $4,026,000 | $709,000 | $4,735,000 | +8.9% |
| 2022 | $3,682,000 | $667,000 | $4,349,000 | +13.3% |
| 2021 | $3,162,000 | $675,000 | $3,837,000 | +11.7% |
| 2020 | $2,739,000 | $697,000 | $3,436,000 | - |
Asking Price is 3.0% higher than Assessed Value (2026).
1109 Highland Drive
| Asking Price: | $3,860,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 6,021 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,540 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119392 |
| Distance: | 607 m |
1135 Groveland Court
| Asking Price: | $3,948,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,645 sqft |
| Price / SqFt: | $850 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.43 ac. (18,580 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110299 |
| Distance: | 716 m |
1162 Millstream Road
| Asking Price: | $4,358,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,369 sqft |
| Price / SqFt: | $812 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.84 ac. (36,716 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125327 |
| Distance: | 836 m |
1444 Sandhurst Place
| Asking Price: | $4,400,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,287 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,910 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127339 |
| Distance: | 853 m |
1565 Vinson Creek Road
| Asking Price: | $3,780,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,070 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,270 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121207 |
| Distance: | 864 m |
685 King Georges Way
| Asking Price: | $3,999,800 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,611 sqft |
| Price / SqFt: | $867 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.61 ac. (26,571 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119311 |
| Distance: | 959 m |
574 St. Andrews Place
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,997 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,284 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3124968 |
| Distance: | 1.0 km |